Google-Analytics-Tutorial

Integrace Google Analytics pro WordPress

Google Analytics je nejvyužívanějším nástrojem pro sledování návštěvnosti stránek. Pokud provozujete nějaký web, jistě vás také zajímá, kolik návštěvníků na něj přijde a jestli se na web opět rádi vracejí podívat. Ukážeme si tedy, jak dostat Analytics přímo do WordPressu.

Pro Google Analytics je nejdůležitější disponovat účtem na Googlu. Web lze sledovat několika způsoby, nejznámějším je vygenerování sledovacího kódu, který se umístí do Headeru nebo do pluginu All in one SEO. My si ukážeme, jak sledovat GA  přímo v administraci a to konkrétně na nástěnce. Pokud je někdo v administraci často, tak může přímo sledovat návštěvnost, aniž by se musel přihlašovat do svého účtu na Googlu.

Pro GA použijeme plugin Google Analytics Dashboard for WP, ukážeme si tedy, jak ho správně nastavit.

Krok 1: Jdeme do sekce Pluginy-Instalace pluginů a do vyhledávacího okénka vepíšeme „Google Analytics Dashboard for WP“. Hledání potvrdíme a nalezený plugin nainstalujeme.

1

Krok 2: Plugin aktivujeme.

2

Krok 3: Zobrazí se nám v seznamu pluginů i v hlavní nabídce menu. Plugin je potřeba před použitím nastavit, jdeme tedy rovnou do sekce Google-Analytics-Hlavní nastavení.

3

Krok 4: V nastavení je nejprve potřeba autorizovat modul, klikneme tedy na tlačítko, které nás k tomu vyzývá.

4

Krok 5: Následně je po nás požadován přístupový kód. Ten zatím neznáme a tak klikneme na link pro získání přístupového kódu.

5

Krok 6: Následně je potřeba povolit oprávnění pro zobrazení dat služby Google Analytics.

6

Krok 7: Následně se nám zobrazí kód, ten zkopírujeme.

7

Krok 8: Kód vložíme do okénka pro přístupový kód a klikneme pro jeho uložení.

8

Krok 9: Následně se nám zobrazí hlavní nastavení včetně pohledu, jména, sledovacího ID, základní URL a časové zóny. Pokud je vše OK, klikneme na „Uložit změny“.

9

Krok 10: Následně se můžeme podívat na nástěnku, přibyla nám na ní aktivní Nástěnka Google Analytics.

10

Krok 11: Můžeme si na ní vybrat libovolné časové rozmezí, tedy od živého zobrazení až po zobrazení posledních 3 let.

11

Krok 12: Dále je možné sledovat návštěvy, zobrazení stránek, polohu uživatelů, stránky a další.

12

 

Plugin je vhodný obzvláště pro uživatele, kteří mají jen jeden nebo několik webů, u kterých mohou sledovat návštěvnost pokaždé, když se dostanou do administrace. Pokud má někdo velké množství webů, tak je příjemnější je sledovat z pravidelných reportů přímo na účtu GA.