12

Jak přidávat obrázky a nebát se autorských práv

Při budování webu nebo provozování online magazínu jsou jedním z největších problémů obrázky. Ne každý má peníze na to, aby si je kupoval z fotobanky, proto si ukážeme jednoduchý způsob, jak na webech na WordPressu používat obrázky zdarma.

S provozováním webových stránek je spojena i zodpovědnost za publikovaný obsah. Velmi diskutovaným tématem jsou obrázky. Na web nelze použít jakýkoliv obrázek, který stáhneme z cizích stránek, takové obrázky mohou podléhat autorským právům.

Ve většině případů nikdo nikdy cizí obrázky neřeší, ale pokud chce mít provozovatel jistotu, že používá obrázky, která má dovolené použít, je vhodné najít ideální zdroj, odkud je čerpat. Kde tedy obrázky hledat? Ideální je zaměřit se na zdroje obrázků s Creative Commons licencí, tedy takové obrázky, které lze stáhnout a šířit dál s touto licencí. Za jeden z nejlepších zdrojů se považuje Flickr.

Hledání volných obrázků bez námahy

Obrázky lze na serveru Flickr.com hledat manuálně, s nastaveným filtrem pro hledání fotek pro komerční použití, ale my si práci ušetříme a představíme si populární plugin, který fotky najde za nás. Plugin se jmenuje Flickr – Pick a Picture a u každého obrázku dokonce doplní i jeho autora, takže ho nakonec článku nemusíme vypisovat ručně.

Instalace a použití pluginu

Krok 1: Jdeme do sekce Pluginy-Instalace pluginů a do vyhledávacího okénka vepíšeme „Flickr – Pick a Picture“ a hledání pluginu potvrdíme Enterem.

1

Krok 2: Plugin rovnou nainstalujeme.

2

Krok 3: Plugin aktivujeme

3

Krok 4: Následně se nám zobrazuje v seznamu nainstalovaných pluginů. Použití pluginu si rovnou ukážeme, takže jdeme do sekce Příspěvky-Přidat příspěvek.

4

Krok 5: Do příspěvku jsme cvičně vložili článek a nyní tam umístíme obrázek prostřednictvím pluginu. Najdete ho nad příspěvkem, hned vedle tlačítka pro vložení mediálního souboru, má podobu malého černého fotoaparátu. Nyní uděláme jednoduchou věc, klikneme kurzorem do příspěvku, na místo, kde bychom chtěli obrázek mít, a následně klikneme na ikonku fotoaparátu.

5

Krok 6: Nyní se nám zobrazila tabulka pro hledání obrázků z Flickru. Pokud s Flickrem pracujete, tak jistě víte, že se na něm hledá nejlépe přes anglická klíčová slova. My máme článek o kadeřnictví a dětech a potřebujeme tam vložit nějaký obrázek, kde bude obrázek vlasů nebo dítěte. Obrázek tedy hledáme pod slovem „hair“ (anglicky „vlasy“). Hned pod vyhledávacím okénkem si lze nastavit počet zobrazených výsledků hledání. Vždy je vhodné dát co největší počet výsledků, aby bylo z čeho vybírat. Hledání potvrdíme Enterem nebo kliknutím na „Search“.

6

Krok 7: Nyní se nám zobrazí výsledky hledání na zvolené slovo.

7

Krok 8:  Na nás je nyní to nejjednodušší, jednoduše si vybrat nejvhodnější obrázek a po vybrání kliknout na „Choose“.

8

Krok 9: Nyní stačí vyplnit název, popřípadě i popis. Titulek je důležité neměnit, právě ten obsahuje odkaz na autora.

9

Krok 10: Sjedeme kurzorem trochu níže a nyní zvolíme umístění a velikost obrázku, například střední velikost a zarovnání doprava. Následně klikneme na „Vložit do příspěvku“.

10

Krok 11: Obrázek se nám vložil přesně tak, jak jsme potřebovali, tedy i odkazem na autora obrázku. Takto lze postupovat u všech příspěvků a mít jistotu, že se obrázky používají oprávněně.

11

Krok 12: Nyní klikneme na „Zobrazit příspěvek“ a podíváme se, jak vypadá publikovaný. Vše je v pořádku. Používání pluginu je velmi snadné, rychlé a zvládne to každý.

12