9

Jak rozdělit obsah do sloupců

Textový editor WordPressu je velmi neohebný a řadu funkcí je potřeba rozšiřovat přes pluginy. Jedním z postrádaných nástrojů je možnost přidávání sloupců. Pokud potřebujete text na stránce rozdělit na poloviny nebo i třetiny, lze použít plugin, který si představíme.

Jedná se o plugin Column Shortcodes, je to nejvyužívanější plugin pro vytváření sloupců. Obzvláště u šablon s širokým obsahovým oknem je požadavek, aby byl text úhledně seřazený. S pluginem lze uspořádat nejenom text, ale i obrázky, formuláře a další prvky. Ukážeme si tedy, jak ho použít v praxi:

Krok 1: Jdeme do sekce Pluginy-Instalace pluginů. Do vyhledávacího okénka napíšeme „Column Shortcodes“ a hledání potvrdíme Enterem. Nalezený plugin rovnou nainstalujeme.

1

Krok 2: Plugin aktivujeme.

2

Krok 3: Plugin se následně zobrazí v seznamu pluginů. Rovnou ho vyzkoušíme, lze ho použít jak pro stránku, tak i pro příspěvek. Nyní ho vyzkoušíme pro příspěvek, proto jdeme do sekce Příspěvky-Vytvořit příspěvek.

3

Krok 4: V příspěvku si připravíme text. Sloupce se vkládají prostřednictvím kódu, který se vloží přes ikonku vedle tlačítka pro vložení mediálního souboru. Použití je snadné, jednoduše klikneme na místo, kde chceme sloupce vytvořit. Já bych chtěl sloupce pod úvodním textem, který jsem si vytvořil, takže jsem klikl pod něj a následně na ikonku.

4

Krok 5: Následně se nám zobrazila nabídka, ze které si můžeme vybrat počet sloupců a umístění. Rovněž je možné po pravé straně nastavit odsazení sloupců. Text je nyní potřeba rozdělit na poloviny, jelikož mám připravené 2 texty, které bych chtěl mít vedle sebe. Vybereme tedy rozdělení na poloviny.

5

Krok 6: Nyní nám na požadované místo přibyl kód, mezi který vložíme obsah, který se bude řadit do sloupců. Obsah prvního sloupce vložíme mezi kódy a obsah druhého sloupce za druhý kód. Kódy si lze posunout klidně na druhý řádek, na sloupce to nebude mít vliv.

6

Krok 7: Text jsme vložili, lze ho libovolně strukturovat, důležité je jen to, aby jeho začátek začínal mezi kódy.

7

Krok 8: Nadpis jsme udělali tučně a přidali jsme i obrázky. Takto nám rozdělení vyhovuje, článek tedy publikujeme a přepneme se z administrace na web, abychom se podívali, jak vypadá výsledek.

8

Krok 9: Článek se rozdělil do dvou sloupců, přesně jak jsme potřebovali. Stejným způsobem ho lze rozdělit i na tři a více částí. Použití není těžké, jen je potřeba dát pozor na správné umístění textu mezi kódy. Jak již bylo zmíněno, plugin lze použít pro jakékoliv prvky a dokonce i přímo na stránce.

9