Náh

Jak vytvořit soubor ke stažení

Pokud chcete svým návštěvníkům nabídnout soubor ke stažení, tak nemusíte vkládat jen link na cizí weby, ale můžete ho vložit přímo do WordPressu. Přímo na vašem webu si tak mohou stáhnout například návod v PDF, hudbu, video, textové dokumenty, zabalené soubory a cokoliv dalšího .

Pro vytvoření souboru ke stažení použijeme plugin WordPress Download Manager, který je pro tyto účely nejvyužívanější a nejpopulárnější.  Pro demonstrování využití pluginu jsem na webu vytvořil stránku s návodem na výrobu ptačí budky, pod kterou budu chtít umístit návod v PDF, který bude ke stažení pro každého, viz níže.

0

Krok po kroku si ukážeme, jak soubor ke stažení vytvořit a umístit na web.

Krok 1: V administraci jdeme do sekce Pluginy-Instalace pluginů. Do vyhledávacího okénka vepíšeme „WordPress Download Manager“ a potvrdíme Enterem. Až se nám plugin zobrazí, klikneme na „Instalovat“.

1

Krok 2: Plugin rovnou aktivujeme.

2

Krok 3: Po aktivace se nám v levém menu přidá sekce „Downloads“, tak ji vybereme a klikneme pod ní na volbu „Add new“.

3

Krok 4: Nyní se nám zobrazí editor pro přidání souboru ke stažení. Začneme tím, že vyplníme název souboru. Můžeme přidat i popis, ale není nutný.

4

Krok 5: Následně nahrajeme soubor a to prostřednictvím okénka po pravé straně, kde klikneme na „Select files“.

5

Krok 6: V počítači vybereme připravený soubor, v tomto případě návod na ptačí budku v PDF, a potvrdíme jeho vložení. Zde bych rád upozornil, abyste si dali pozor na velikost souboru. Hranice je zde 32 MB, ale doporučuji vkládat ještě menší soubory, jinak se vám nenahrají.

6

Krok 7: Po nahrání se nám soubor zobrazuje nad oknem, zde ho můžeme případně i smazat.

7

Krok 8 a): Nyní sjedeme kurzorem trochu níže, až k okénku „File settings“. Zde vybereme kartu „Icons“ a zvolíme ikonku, pod kterou se nám bude soubor ke stažení zobrazovat, výběr je široký. Jelikož vkládám PDF návod, tak jsem klikl na ikonku s PDF, aby bylo každému jasné, co bude stahovat.

8

Krok 8 b): Všimněme si ještě druhé karty, která má název, jako celé okno, „File settings“. Nemusíte v něm nic nastavovat, ale pokud bychom chtěli, lze zde nastavit heslo pro stažení i maximální počet stažení.

8b

Krok 9: Nic dalšího není potřeba nastavit, proto klikneme na „Publikovat“.

9

Krok 10: Nyní se podíváme na seznam všech nahraných souborů a to tak, že v levém menu vybereme volbu „All files“. Zde je možné soubor znovu vybrat a upravit, to my ovšem nechceme. Chceme ovšem, aby se nám soubor zobrazoval na stránce, proto označíme a zkopírujeme zkratku s kódem.

10

Krok 11: Chci vložit kód přímo do stránky, proto jsem šel do sekce „Stránky“ a tam vybral  stránku, kam chci kód vložit.

11

Krok 12: Do stránky i do příspěvku se vkládá kód stejným způsobem, zkrátka jen vybereme místo, kde chceme, aby se zobrazoval a vložíme ho tam. Já ho vložil na konec. Pokud je kód vložený, klikneme na „Aktualizovat“.

12

Krok 13: A to je vše. Když se nyní přepneme na stránku, tak můžeme vidět, že se pod ní zobrazila námi zvolení ikonka ke stažení a to i s ukazatelem, jak je soubor veliký.  Když na ní klikneme, návod na ptačí budku se začne stahovat do počítače. Takto můžeme nahrávat libovolný typ souboru, je to poměrně snadné a nahrané soubory se z administrace snadno spravují.

13