18

Vizuální změna písma bez kódování

Jedním z nejčastějších problémů šablon ve WordPressu je chabá podpora fontů a jejich neschopnost podřídit se české diakritice. Často se také stává, že se přímo v šabloně objevují texty, které se nám nelíbí. Ukážeme si proto, jak je změnit bez znalosti kódování.

Ne všechny složitější změny je potřeba řešit kódováním, pro změnu písma lze použít vizuální editor, který se skrývá pod pluginem „Font„. Tento jednoduchý plugin umožní přímo na webu upravovat písmo jedním kliknutím. Pokud máte s písmem ve WordPressu potíže, poradíme vám, jak plugin používat:

Krok 1: Jděte do sekce Pluginy-Instalace pluginů. Do vyhledávacího okénka napište „Font“ a hledání potvrďte Enterem.

1

Krok 2: Nalezený plugin nainstalujte.

2

Krok 3: Plugin aktivujte.

3

Krok 4: Následně se vám zobrazí v seznamu pluginů a můžete si všimnout, že vám v horní liště přibyla nabídka a to právě na změnu fontu. Pokaždé se zobrazí takto v horní liště, aby byla snadno k dispozici. Pro úpravu písma se stačí přepnout z administrace přímo na web, tak to provedeme.

5

Krok 5: Na webu jdeme na stránku, kde chceme font měnit, v našem případě je to přímo hlavní strana. Nelíbí se mi, jakým fontem a stylem písma jsou názvy stránek, proto je upravíme. Začneme tak, že v horní liště klikneme na „Font settings“. Vzápětí se nám zobrazí drobné bílé okénko s nápisem „Pick any element“. Klikneme na něj.

6

Krok 6: Nyní stačí jednoduše kliknout na písmo, které chceme měnit, tím potvrdíme výběr. Může to být jakýkoliv prvek, od nadpisů až po názvy sekcí, označení aj., zkrátka jakýkoliv text. Já chci změnit  nápis „Nabídka inzerce“, takže na něj najedeme kurzorem a klikneme na něj.

7

Krok 7: Každý změněný prvek má svůj název, proto nás plugin vyzve, abychom pojmenovali prvek, který budeme měnit. Pojmenoval jsem ho „1“, po zadání názvu potvrdíme „Ok“.

8

Krok 8: Nyní se nám zobrazí kompletní editor pro úpravu písma. Název prvku je v bílé tabulce, ze které ho lze později snadno vybrat. Zleva se nachází nástroje pro změnu fontu, velikosti písma, barvy písma, profi nastavení, efekty a styl.

9

Krok 9: Začneme s fontem, vybereme tedy vlevo nahoře možnost „Choose a font“ a vybereme takový, který bude vhodný. Jen pozor, ne všechny podporují diakritiku. Vybral jsem font, který se mi líbil nejvíce a kliknul jsem na něj. Písmo se okamžitě změnilo. Hned poté si všimneme možností pro změnu velikosti a barvy.

10

11

Krok 10: Snadno jsem změnil velikost i barvu.

12

Krok 11: Lze změnit také styl a efekt, tak jsem je změnil také. Některé možnosti jsou uzamčené, tedy hlavně „Pro settings“, pokročilá nastavení jsou pro uživatele, kteří si koupí k pluginu plnu licenci. S úpravou fontu jsme nyní spokojeni, takže klikneme na „Save“, aby se nám úpravy uložily. Nemusíte mít strach, úpravy lze kdykoliv smazat.

13

Krok 12: Tak, nyní jsme změnili jeden nápis, podíváme se ještě, jak změnit nežádoucí text na webu. V tomto případě se mi nelíbí, že je na šabloně copyright, šablona s ním nevypadá pěkně, takže ho mohu opět změnit díky tomuto fontu. Nebudeme ho mazat, ale dáme ho do stejné barvy, jakou má pozadí, takže bude pro všechny návštěvníky neviditelný.

14

Krok 13: Pro změnu písma opět klikneme na „Font settings“ v horní liště a po zobrazení malé tabulky opět zvolíme „Pick any element“.

15

Krok 14: Vybereme text, který chceme upravit, nyní tedy copyright.

16

Krok 15: A opět změnu pojmenujeme, třeba „2“, a potvrdíme

17

Krok 16: Chceme změnit barvu písma, aby byla stejná, jako pozadí, proto vybereme možnost změny barvy.

18

Krok 17: V paletě vybíráme barvu a písmo se podle ní okamžitě mění, když jsme našli stejnou barvu, jako pozadí, a písmo není vidět, stačí změny uložit.

19

Krok 18: Po uložení už není po nežádoucím textu žádné stopy. Použití pluginu je velmi snadné a dokonce i zábavné, dá vám prostor měnit písmo na celém webu a to bez toho, aniž byste museli cokoliv kódovat.

20