N

Vytváříme ankety ve WordPressu

Ankety jsou prvkem, který pro provoz webu sice není nezbytný, ale výrazně ho oživí. Každý rád hlasuje a pokud se taková možnost na web přidá, lze s ní sledovat, kolik uživatelů se zapojí. Jde rovněž o snadný nástroj pro sledování veřejného mínění.

Přidání anket do webu na WordPressu je snadné, použijeme k tomu ten nejvyužívanější plugin na ankety, který nese název WP-Polls. Některé moderní šablony mají možnost anket integrovanou, pokud ji však nemáte, podíváme se, jak plugin pro ankety nainstalovat a nastavit.

Krok 1: Jdeme do sekce Pluginy-Instalace pluginů a do vyhledávacího okénka vepíšeme „WP-Polls“. Hledání potvrdíme a nalezený plugin nainstalujeme.

1

Krok 2: Plugin aktivujeme.

2

Krok 3: Přibyl nám v seznamu pluginů i v menu po levé straně. Nyní si můžeme přímo anketu vytvořit, zvolíme tedy Polls-Add Poll.

3

Krok 4: Nyní se nám zobrazí formulář pro vytvoření ankety. Začneme samotnou otázkou, která je pro anketu klíčová. Následuje napsání možností, ze kterých si budou uživatelé vybírat. Můžeme zvolit libovolný počet odpovědí, další se přidávají přes „Add Answer“.

4

Krok 5: Když sjedeme kurzorem níže, máme tam další možnosti. Lze si vybrat, jestli mohou uživatelé zvolit více odpovědí. Dále máte možnost nastavení začátku i konce ankety. Když nevybereme jiné datum, anketa bude aktivní ihned a nebude nikdy expirovat. Pokud budeme chtít vytvářet anket více, lze si je i plánovat dopředu. Pokud je vše nastavené, klikneme na „Add Poll“.

5

Krok 6: Po vytvoření se nám v horní části vygeneruje kód, ten však k umístění ankety nyní potřebovat nebudeme. Jestliže bychom chtěli anketu v příspěvku nebo na stránce, tak kód zkopírujeme a umístíme do příspěvku.

6

Krok 7: My chceme umístit anketu do bočního sidebaru, takže jdeme do sekce Vzhled-Widgety. Tam už je k dispozici widget Polls, takže ho jen uchopíme a přesuneme do sidebaru, kde chceme, aby se nám anketa zobrazovala.

7

Krok 8: Po umístění widgetu do sidebaru ho nastavíme. Nejprve zvolíme titulek, následně vybereme, jestli chceme zobrazovat i archiv. Poté následuje výběr samotné ankety, my jsme vytvořili jen jednu, takže ji z výběru snadno zvolíme. Kromě výběru konkrétní ankety se nabízí možnost náhodného zobrazování anket, zobrazování poslední ankety nebo nezobrazování žádné ankety. Všechny 3 možnosti jsou vhodné, pokud bychom používali anket více.

8

Krok 9: Když máme vše nastavené, jednoduše klikneme na „Uložit“.

9

Krok 10: Nyní je vše nastavené a hotové, ale je zde malý zádrhel, popisky ankety jsou v angličtině, takže jdeme do sekce Polls-Poll template a zde si je upravíme do češtiny. Zajímá nás hlavně okénko Voting Form Footer. Text můžete změnit po vzoru níže.

10

Krok 11: Změnit lze i další texty, když je vše upravené, tak naše změny uložíme.

11

Krok 12: Nyní se přepneme na web a vidíme, že se anketa zobrazuje přesně tak, jak potřebujeme. Můžeme si vytvořit libovolné množství anket a přehledně je spravovat, to je důvodem, proč je tento plugin tak populární.

N