N

Vytváříme galerii ve WordPressu

Pro vytváření galerií existuje nástroj, který má každý WordPress v sobě, konkrétně v textovém editoru. Jedná se ovšem o velmi nevzhlednou a nepřizpůsobitelnou galerii. Podíváme se proto, jak vytvářet vzhledné a plně nastavitelné galerie, které vypadají profesionálně a stanou se ozdobou každého webu.

Galerie jsou potřeba u celé škály webů, jejich základními požadavky jsou snadná správa obrázků, nastavení vzhledu, vytváření alb, popis obrázků a v neposlední řadě vodoznak a pokročilá nastavení. Ukážeme si, jak vytvořit galerii v nejpopulárnějším pluginu pro jejich tvorbu, jedná se o plugin Photo Gallery. Pojďme tedy na to.

Krok 1: Jdeme do sekce Pluginy-Instalace pluginů a do vyhledávacího okénka vepíšeme „Photo Gallery“. Hledání potvrdíme a nalezený plugin nainstalujeme.

1

Krok 2: Plugin aktivujeme.

2

Krok 3: Po aktivaci nám plugin přibyl jako položka v levém menu. Abychom mohli vytvářet nějaké galerie, potřebujeme nejdříve nahrát obrázky. Jdeme tedy do sekce Photo Gallery-Add Galleries/Images.

3

Krok 4: Zatím žádné galerie nemáme, vytvoříme tedy první a to skrze tlačítko „Add new“.

4

Krok 5: Nyní se nám zobrazilo nastavení galerie. Je zde potřeba napsat název galerie, další položky už jsou volitelné, tedy od popisu galerie až po typ obsahu nebo náhledovou fotku. Důležité je tlačítko „Add Images“, ve spodní části, kterým přidáme obrázky. Klikneme tedy na něj.

5

Krok 6: Nyní se nám zobrazí okno pro přidání obrázků, ty přidáme přes „Upload files“.

6

Krok 7: Fotografie vybereme a nahrajeme. Následně je potřeba je umístit do galerie. Umístí se tam jen ty fotky, které označíte kliknutím, proto je označíme a potvrdíme jejich vložení do galerie.

7

Krok 8: Fotografie se nám přidaly, můžeme je vidět ve spodní části sekce. Lze k nim doplnit popis nebo je i libovolně mazat. V horní nabídce se nabízí možnost vložení vodoznaku, určení pořadí fotografií a další možnosti. Většina funkcí je dostupná, pokročilé funkce jsou dostupné v PRO verzi tohoto pluginu, která je placená. Pro běžné použití však placenou verzi nepotřebujeme.

8

 

Pokud je vše nastaveno, nebo nepotřebujeme nic nastavit, sjedeme kurzorem nahoru a galerii uložíme přes tlačítko „Save“.

 

8b

Krok 9: Nyní nám nově vytvořená galerie přibyla do seznamu galerií. Pokud je potřeba na webu použít více různých galerií, stačí je vytvořit a to stejným způsobem, jako jsme vytvořili tuto.

9

Krok 10: Nyní si ukážeme, jak vytvořenou galerii vložit do příspěvku/stránky. Jdeme na stránku, kde chceme mít galerii, a přidáme ji prostřednictvím ikony malého fotoaparátu, která nám v textovém editoru přibyla.

10

Krok 11: Nyní se nám zobrazilo okno pro nastavení vzhledu galerie. Nejprve si vybereme podobu, tedy od náhledů až po slideshow. Vybrali jsme náhledy. V rozklikávacím menu si vybereme galerii, kterou jsme nyní vytvořili (Pojmenovali jsme ji „moje práce“). Následně lze nastavit i další hodnoty, od velikosti náhledů až po pořadí zobrazování. Pokud je vše nastaveno, stačí potvrdit vložení přes „Insert“.

11

Krok 12: Vložená fotogalerie se v editoru zobrazuje jako obrázek malého fotoaparátu. Stránku aktualizujeme a podíváme se jak vypadá nově publikovaná galerie, kterou jsme nyní vložili.

12

Krok 13: Galerie vypadá podle představ, v malých náhledech, které se lehce zvětšují, když se na ně najede kurzorem. Vytvořené galerie lze editovat i měnit jejich podobu. Celkové nastavení zabere jen několik minut a pro web se stanou užitečným přínosem.

13