19

Vytváříme kontaktní formulář

Vytváření kontaktních formulářů je jednou z nejdůležitějších věcí ve WordPressu. Můžete prostřednictvím nich dělat i průzkumy, dotazy a mnoho dalších věcí. Ve WordPressu se na vytváření formulářů používá plugin Contact Form 7 a my si ukážeme, jak s ním pracovat a jak vytvořit první formulář.

Krok po kroku nainstalujeme a nastavíme plugin, důležité je, abyste měli nejprve vytvořenou stránku „Kontakt“, jako mám níže.

0

Právě do této sekce vytvoříme kontaktní formulář, prostřednictvím kterého mohou uživatele snadno kontaktovat provozovatele.

Krok 1: Jděte do administrace a zvolte sekci Pluginy – Instalace pluginů. Až tam budete, tak do pravého okénka pro hledání pluginů vepište „Contact Form 7“. Potvrďte hledání Enterem.

1

Krok 2: Až se plugin zobrazí, klikneme na „Instalovat“.

2

Krok 3: Plugin aktivujeme (Aktivovat plugin).

3

Krok 4: Plugin se nám zobrazil v přehledu pluginů, najdeme ho a klikneme na „Nastavení“.

4

Krok 5: Následně se nám zobrazil seznam formulářů. Pokaždé se objeví jeden předpřipravený, se kterým budeme pracovat. Pokud byste hledali nastavení formulářů později, začne se automaticky zobrazovat v hlavním menu administrace, v sekci „Kontakt“. U formuláře je i kód zkratky, zatím si ho nebudeme všímat a u položky formuláře klikneme na „Upravit“.

5

Krok 6: Nyní se nám zobrazilo tělo formuláře v HTML kódu. Zde ho můžeme libovolně upravovat. Upravuje se jako v textovém editoru, jednoduše smažete, co tam nechcete mít. Texty u jednotlivých polí formuláře můžete libovolně přepisovat.

6

Krok 7: Pokud vám ve formuláři cokoliv chybí, je třeba kliknout na tlačítko „Generovat kód“. Následně se nám rozbalí výběr, ze kterého si vybereme, co nám ve formuláři schází. Já bych tam rád přidal pole pro URL adresu, tak jsem zvolil položku „URL adresa“ a klikl jsem na ní.

7

Krok 8: Po výběru se zobrazí bližší nastavení pro dané pole. Zde je možné si vybrat, jestli to bude vyžadované pole či nikoliv, také tam lze nastavit další hodnoty. Pokud jim nerozumíte, nevyplňujte je. Důležitá je první zkratka, která se nám tam zobrazila. Jednoduše ji zkopírujeme a vložíme do pole po levé straně.

8

Krok 9: Kód zkratky vložíme přímo na místo, kde chceme pole mít, já ho chci mít mezi okénky na předmět a na email, tak jsem ho umístil mezi ně. Nad zkratku ještě umístíme kód s názvem políčka. Lze ho zkopírovat z jiného políčka a jen přepsat jeho název, takto jsem to udělal já a mezi značky napsal <p>Vaše webové stránky<br />

9

Krok 10: Když máme kód vložený v poli, ještě musíme vzít druhou zkratku a vložit ji do těla zprávy, která nám bude chodit na email. Tu najdete hned pod oknem s nastavením. Kód jednoduše zkopírujeme a vložíme ho tam.

10

Krok 11: Po vložení jsem nad něj napsal ještě „Web:“, aby mělo tělo zprávy jasnější strukturu, ale není to nutné. Nyní důležitá věc, všimněte si okének vedle těla zprávy. Důležité je pro vás hlavně okénko „Komu:“. Do tohoto okénka vepište email, na který chcete, aby chodily všechny zprávy z tohoto formuláře.

12

Krok 12: Když popojedete ještě trochu níže, objevíte okénko, kde si můžete zaškrtnout, pokud byste chtěli ještě jednoho příjemce. Hned pod tím lze nastavit jednotlivé systémové hlášky, není nutné.

13

Krok 13: Nyní se vrátíme zpět nahoru. Pokud byste chtěli ještě nějaké políčko přidat, tak opět klikněte na generování kódu a vytvořte ho, podobně jako jsme vytvářeli políčko pro URL adresu. Pokud už další políčko nechcete, tak označte kód kontaktního formuláře a zkopírujte ho.

14

Krok 14: Kód chceme vložit do stránky „Kontakt“. Proto jdeme do sekce „Stránky“, na kterou klikneme a ze seznamu stránek ji vybereme a otevřeme.

15

Krok 15: Když se vám stránka otevře, tak do ní jednoduše zkopírovaný kód vložte. Až to učiníte, tak stránku aktualizujte (Aktualizovat).

16

Krok 16: Až se stránka zaktualizujte, klikněte na „Zobrazit stránku“.

17

Krok 17: Gratuluji, kontaktní formulář je vytvořený. Vytvoření je poměrně snadné. Na webu si můžete udělat takovýchto formulářů tolik, kolik jen budete chtít, a nemusí sloužit jen ke kontaktování.

18