Vícejazyčné weby jsou žádané především u společností, které nabízejí své služby i zahraničním klientům. Může se však jednat o jakýkoliv druh webu. Vytvoření vícejazyčné verze ve WordPressu není složitá a lze ji provést několika způsoby. My si vytvoříme vícejazyčný web prostřednictvím pluginu Polylang.
Vytvoření si budeme demonstrovat na prázdném blogu, na kterém jsem vytvořil 3 české sekce: Úvod, O nás a Kontakt.
Krok 1: V administraci jděte do sekce pluginů a zadejte do hledání „polylang“. Potvrďte klávesou Enter.
Krok 3: Jděte do přehledu pluginů a plugin aktivujte.
Krok 4: Po aktivaci klikněte na „Nastavení“.
Krok 5: V nastavení se nám nabízí možnost výběru jazyka, nejprve zvolíme český jazyk. Vybereme ho v rozklikávací nabídce.
Krok 6: Jako pořadí mu určete 0 nebo 1 a klikněte na „Přidejte nový jazyk“. Pokud byste chtěli češtinu jako druhý jazyk, zvolte 2.
Krok 7: Čeština se vám objevila v seznamu jazyků.
Krok 8: Přidejte další jazyk, zvolil jsem angličtinu.
Krok 9: Opět se nám zobrazila v seznamu jazyků.
Krok 10: Přepínač do cizího jazyka chci umístit do hlavního menu, proto jdu do sekce Vzhled-Menu. Zde si vyberu přepínač jazyků a vložím ho do svého existujícího menu. Stejným způsobem je možné přepínač umístit třeba i do widgetu, v takovém případě bychom šli do sekce Vzhled-Widgety.
Krok 11: Po vložení do menu naleznete pod přepínačem malé nastavení, kde si zvolíte, jestli chcete, aby se vám v menu zobrazil pod vlaječkami nebo s názvy jazyků.
Krok 12: Jdu do sekce „Stránky“. V navigační liště můžete sledovat možnost přepínání mezi zvolenými jazyky v samotném menu.
Krok 13: Anglické stránky zatím nastavené nemám. Proto jsem rozklikl jednu ze stránek (Úvod) a po pravé straně se mi nabízí možnost okamžitého přeložení/vytvoření překladu. Kliknu na plus a zobrazí se mi nová stránka.
Krok 14: Na nové stránce zadám název pro anglickou verzi, tedy „Home“ a také napíši ten samý text, co jsem měl v Úvodu, jen v angličtině. Poté klikněte na „Publikovat“.
Krok 15: To samé udělejte i s ostatními stránkami. Nastavení Polylangu najdete standardně v sekci Nastavení-Polylang.
Krok 16: Nyní jsem zvolil opět sekci Vzhled-Menu a dal jsem „Vytvořit nové menu“. Toto menu bude pro nově vytvořené stránky v angličtině, proto jsem ho pojmenoval „EN menu“.
Krok 17: Do menu jsem přidal stránky v angličtině a hned poté jsem v menu popojel níže a v okénku jsem zaškrtl, že se jedná o menu v angličtině. U druhého menu je zase nastavené, že je primárním menu pro češtinu.
Krok 18: Toto můžete nastavit i v sekci „Umístění v šabloně“. Své změny si uložte.
Krok 19: Když se nyní přepnu na web, vidím tam české menu a v něm také přepínač mezi českým a anglickým jazykem.
Krok 20: Kliknu na britskou vlaječku s nápisem „English“ a web se mi přepne do angličtiny.
Přišlo vám to snadné? Nic těžkého na tom není, takto si můžete nastavit celou řadu jazyků.