5480814627_5c6784345a_b

Vytvoření vícejazyčného webu ve WordPressu

Vícejazyčné weby jsou žádané především u společností, které nabízejí své služby i zahraničním klientům. Může se však jednat o jakýkoliv druh webu. Vytvoření vícejazyčné verze ve WordPressu není složitá a lze ji provést několika způsoby. My si vytvoříme vícejazyčný web prostřednictvím pluginu Polylang.

Vytvoření si budeme demonstrovat na prázdném blogu, na kterém jsem vytvořil 3 české sekce: Úvod, O nás a Kontakt.

0Krok 1: V administraci jděte do sekce pluginů a zadejte do hledání „polylang“. Potvrďte klávesou Enter.

1Krok 2: Plugin nainstalujte.

2Krok 3: Jděte do přehledu pluginů a plugin aktivujte.

3

Krok 4: Po aktivaci klikněte na „Nastavení“.

4

Krok 5:  V nastavení se nám nabízí možnost výběru jazyka, nejprve zvolíme český jazyk. Vybereme ho v rozklikávací nabídce.

5

Krok 6: Jako pořadí mu určete 0 nebo 1 a klikněte na „Přidejte nový jazyk“. Pokud byste chtěli češtinu jako druhý jazyk, zvolte 2.

6

Krok 7:  Čeština se vám objevila v seznamu jazyků.

7

Krok 8: Přidejte další jazyk, zvolil jsem angličtinu.

8

Krok 9: Opět se nám zobrazila v seznamu jazyků.

9

Krok 10: Přepínač do cizího jazyka chci umístit do hlavního menu, proto jdu do sekce Vzhled-Menu. Zde si vyberu přepínač jazyků a vložím ho do svého existujícího menu. Stejným způsobem je možné přepínač umístit třeba i do widgetu, v takovém případě bychom šli do sekce Vzhled-Widgety.

10

Krok 11: Po vložení do menu naleznete pod přepínačem malé nastavení, kde si zvolíte, jestli chcete, aby se vám v menu zobrazil pod vlaječkami nebo s názvy jazyků.

11

Krok 12: Jdu do sekce „Stránky“. V navigační liště můžete sledovat možnost přepínání mezi zvolenými jazyky v samotném menu.

12

Krok 13: Anglické stránky zatím nastavené nemám. Proto jsem rozklikl jednu ze stránek (Úvod) a po pravé straně se mi nabízí možnost okamžitého přeložení/vytvoření překladu. Kliknu na plus a zobrazí se mi nová stránka.

13

Krok 14: Na nové stránce zadám název pro anglickou verzi, tedy „Home“ a také napíši ten samý text, co jsem měl v Úvodu, jen v angličtině. Poté klikněte na „Publikovat“.

14

Krok 15: To samé udělejte i s ostatními stránkami. Nastavení Polylangu najdete standardně v sekci Nastavení-Polylang.

15

Krok 16: Nyní jsem zvolil opět sekci Vzhled-Menu a dal jsem „Vytvořit nové menu“. Toto menu bude pro nově vytvořené stránky v angličtině, proto jsem ho pojmenoval „EN menu“.

16

Krok 17: Do menu jsem přidal stránky v angličtině a hned poté jsem v menu popojel níže a v okénku jsem zaškrtl, že se jedná o menu v angličtině. U druhého menu je zase nastavené, že je primárním menu pro češtinu.

17

Krok 18: Toto můžete nastavit i v sekci „Umístění v šabloně“. Své změny si uložte.

18

Krok 19: Když se nyní přepnu na web, vidím tam české menu a v něm také přepínač mezi českým a anglickým jazykem.

19

Krok 20: Kliknu na britskou vlaječku s nápisem „English“ a web se mi přepne do angličtiny.

20

Přišlo vám to snadné? Nic těžkého na tom není, takto si můžete nastavit celou řadu jazyků.