37

Vytvoření webu ve Webs.com

Webs.com je online CMS, na kterém si lze zdarma vytvořit vzhledné internetové stránky. Jedná se o pokročilou platformu  vhodnou pro začátečníky, kteří si v ní mohou během krátké chvíle vytvořit web na subdoméně, ale i na samostatné doméně.

Na rozdíl od většiny blogovacích platforem, nabízí webs.com pěkné designy šablon a přehledné rozhraní. Tvorbu webu si ukážeme krok po kroku:

Krok 1: Jděte na stránku WEBS.com

1

Krok 2: S platformou webs.com se začíná hned na úvodní straně a to vyplněním emailové adresy, hesla a zvolením typu stránek. V případě běžného webu nebo blogu zvolte typ webu „Personal“ a vše potvrďte kliknutím na tlačítko „Create a free website“.

2

Krok 3: Nyní se před námi objevilo nastavení účtu, ve kterém nejprve vyplníme titulek webu a následně opět typ. Já budu vytvářet ukázku magazínu, tak zvolím jako název „ženský magazín“.

3

Krok 4: Když sjedeme trochu níže, najdeme tam výběr šablony pro náš web. Nejprve v rozklikávacím panelu nad šablonami zvolíme, že chceme zobrazit jen free šablony a následně si z nich vybereme tu pravou. Šablonu lze měnit i později.

4

Krok 5: Já jsem si šablonu vybral, některé nabízejí i více barevných provedeních designu.

5

Krok 6: Po výběru šablony zaškrtneme, že souhlasíme s podmínkami používání a klikneme na tlačítko „Create my website“.

6

Krok 7: Následně se zobrazí výběr mezi samostatnou doménou a subdoménou, vyberte subdoménu (později můžete změnit na samostatnou doménu).

7

Krok 8: Sjeďte trochu níže a vyplňte název svého webu (později lze také změnit). Zobrazí se vám, jestli je zvolený název použitelný nebo ne. Mnou zvolený název použitelný je, pokračujeme přes tlačítko „Select a package“.

8

Krok 9: Nyní si zvolíme balíček pro web, vybereme „Free“. Pokud byste chtěli později výhody lepších balíčků (odstranění reklamy, neomezené množství webů aj.), lze toho využít i později.

9

Krok 10: Po výběru balíčku se zobrazí úvodní video, to shlédněte nebo zavřete.

10

Krok 11: Nyní se zobrazí prázdná šablona webu, se kterou budeme pracovat. První úpravou bude název webu (titulek). Původní font nepodporuje diakritiku, takže na něj klikneme a přepíšeme ho.

11

Krok 12: Kromě přepsání ho můžete posouvat na libovolné místo.

12

Krok 13: Velikost titulku můžete měnit v malém editoru, stejně tak jako jeho font, pro diakritiku je tam hned několik fontů, které ji podporují. Po dokončení titulku klikněte na zelenou ikonku (viz obrázek).

13

Krok 14: Po nastavení titulku změníme rozložení stránky a to kliknutím na ozubené kolečko (nastavení), kde vybereme možnost „Change page layout“.

14

Krok 15: Na výběr je hned několik možností rozložení. Liší se podle sidebarů a možnosti obrázku v horní části webu.

15

Krok 16: Já jsem zvolil rozložení bez sidebaru a s headerem. Výběr potvrdíme tlačítkem „Save layout“.

16

Krok 17: Vzhled hlavní strany se hned změnil. Nyní potřebuji upravit pole s úvodním obrázkem, dvakrát na něj klikneme.

17

Krok 18: Nyní nahrejeme obrázek z počítače, lze si vybrat i volný obrázek, který nám platforma nabídne, případně nahrát i obrázek z URL. Klikneme na „Upload image“.

18

Krok 19: Vybraný a nahraný obrázek se zobrazí na svém místě, nyní ho lze libovolně posouvat, měnit jeho velikost nebo k němu přidat i text. Až skončíme s úpravami, klikneme na zelené zaškrtnutí a následně na tlačítko „Done“.

19

Krok 20: Přes „Done“ se web publikuje. Nejprve je však potřeba ho verifikovat a to jednoduše tím, že se ověří, jestli nejsme roboti. Nebudou se zde opisovat čísla, webs nabídne logickou interaktivní hru nebo hádanku, hned po ní se web publikuje.

20

Krok 21: Nyní je web publikovaný a můžeme se pustit do obsahu.

21

Krok 22: Sjedeme kurzorem níže a dostaneme se na volnou plochu, kam budeme vkládat obsah. Obsah je tvořen jednotlivými prvky, které tahem myši přesouváme na web. Přetáhneme tam text, titulek, obrázky a cokoliv dalšího co bude potřeba.

22

Krok 23: Pokud chcete obsah rozdělit, použijte rozdělovač „columns“, který vám obsah přepůlí a vy pak můžete dávat obrázky hned vedle textu. Kromě těchto prvků můžete vložit video, mapu, formulář, galerii nebo i tlačítko. Obsah rovnou editujeme, do textových prvků vepisujeme nebo kopírujeme text a do obrazových prvků nahráváme obrázky, vše je jednoduché.

23

Krok 24: Nezapomínejte si vše ukládat přes „Done“, aby se všechny vaše změny hned publikovaly. Když na to zapomenete, tak se změny smažou. Web si můžete i kdykoliv prohlédnout přes tlačítko „Preview“.

24

Krok 25: Nyní je potřeba nastavit jednotlivé stránky webu a to uděláme přes horní sekci „Pages“.

25

Krok 26: Nyní budeme upravovat názvy stránek. Názvy změníme do češtiny a stránky, které nechceme, tak smažeme křížkem. Lze je také uchopit kurzorem a přesouvat nahoru a dolu a tím měnit jejich pořadí.

26

Krok 27: Nechal jsem si tam 3 stránky, úvodní, novinky a galerii. Můžete tam stránky i snadno přidávat jedním kliknutím. Pokud je potřeba sekce s novinkami, přidá se „blog page“. Já jsem jen přejmenoval existující sekci „Blog“ na „Novinky“. Nic těžkého, po změně klikneme na „Done“.

27

Krok 28:  Nyní zmáčkněte klávesu F5 (pro refresh) a stránky na webu by se měly hned aktualizovat.

28

Krok 29: Nyní půjdeme do sekce Novinky, která představuje blog na nové příspěvky a účel magazínu. Můžete zde vytvořit jednotlivé kategorie blogu, podle tématiky. Nové příspěvky začnete psát přes tlačítko nebo odkaz „Post new entry“. Pokud chcete web používat jako blog, nebo mít zkrátka novinky na úvodní straně, tak jděte do sekce „Pages“ a přehoďte si pořadí, aby byl blog hned na úvodu.

29

Krok 30: Nyní se budeme věnovat galerii, půjdeme do sekce „Galerie“ a zde dvakrát klikneme do šedého obdélníku v obsahové části. nahrajte tolik obrázků, kolik potřebujete, lze je později mazat, upravovat nebo přidávat.

30

Krok 31: Nyní se blížíme ke konci, ale ještě nekončíme. Uložíme změny přes „Done“ a jdeme do sekce „Dashboard“, tedy na naší nástěnku.

31

Krok 32: Jak můžeme vidět, nápis „Ženský magazín“ se nám zobrazuje podivně a je to díky absenci správné znakové sady, která se sama změnila, jelikož jde o zahraniční platformu, která není na diakritiku zvyklá. To ale rychle vyřešíme.

32

Krok 33: Jdeme do sekce „Settings“ v levém menu. Mimochodem na nástěnce najdete všechna nastavení, která se týkají webu, takže pokud budete chtít na samostatnou doménu, zvolit nějaké extra doplňky aj., tak zde.

33

Krok 34: Jsme v sekci „Settings“ a nastavíme zde vše potřebné, tedy správný název (titulek) stránky, pak také popis stránky, klíčová slova webu aj. Kdyby vás systém nechtěl pustit přes diakritiku, tak to samé opakujte.

34

Krok 35: Když se posuneme ještě níže, tak je tu i okénko pro vložení kódu z Google Analytics, díky kterému můžete sledovat návštěvnost svých nových stránek do detailu. Pokud máte vše potřebné vyplněné, klikněte na modré tlačítko „Save site settings“.

35

Krok 37: Nyní web znovu uložte a publikujte přes „Done“ a podívejte se, jak vypadá. Web je kompletní. Nastavení a vytvoření není složité a zvládnou ho i začátečníci. Díky snadné administraci můžete web kdykoliv snadno editovat.

37Platforma webs.com je lehce podobná weebly.com, obě ovšem nabízejí odlišné možnosti. Vytvoření webu přes webs.com je snadné, neangličtináři si musí jen zvyknout, že je administrace v angličtině, jinak už nic není překážkou. S administrací i editorem se lze naučit pracovat během jediného dne.