36

Vytvoření webu ve Weebly.com

Weebly.com je jednou z nejlepších platforem pro vytvoření jednoduchých webových stránek, a proto si představíme, jak v ní lze snadno vytvořit vlastní web. Toto rozhraní disponuje snadnou ovladatelností i pro začátečníky, kteří si zde s minimální námahou mohou vytvořit profesionálně vypadající web.

Jedná se o zahraniční platformu, kde si lze vytvořit web nebo blog zcela zdarma.  Vytvořený web bude mít koncovku .weebly.com, lze si ovšem zaplatit i samostatnou doménu .com, .net nebo.org. Začneme krok po kroku:

Krok 1: Jděte na web WEEBLY.com

1

Krok 2: Pro začátek jednoduše vyplňte úvodní formulář, tedy jméno, váš email a heslo, následně klikněte na modré tlačítko „Get started“.

2

Krok 3: Následně se vám zobrazí výběr mezi vytvořením klasického webu, blogu nebo obchodu. Pro web zvolíme první možnost, jednoduše na ní klikneme, doporučuji tak učinit i v případě blogu nebo obchodu.3

Krok 4: Následně přichází na řadu výběr designu pro váš web. Weebly má velmi propracované šablony, v klidu si je projeďte. I po výpěru je lze kdykoliv měnit, takže se nemusíte dlouho rozmýšlet, jakou zvolit.

4

Krok 5: Rozhodl jsem se, že pro ukázku vytvořím web o gravírování a pro něj mě zaujala tato šablona.  U vybrané šablony klikněte na tlačítko „Choose“.

5

Krok 6: Po zvolení šablony následuje výběr jména domény. Jednoduše ho napište do prvního okénka a automaticky se vám ukáže, jestli je dané jméno volné nebo ne. Jelikož je weebly zahraniční platforma, mnoho českých jmen pro domény je zde volných.

6

Krok 7: Název mé domény rozhodně volný je, v okénku níže lze dokonce rovnou vybrat doménu bez koncovky weebly, ale to nás teď nemusí trápit, můžeme to provést později. Pokračujte přes tlačítko „Continue“.

7

Krok 8: Pro začátek můžete shlédnout i krátké video v angličtině, které vám ukáže jak začít. Video shlédněte nebo rovnou zavřete.

8

Krok 9: Nyní se nám zobrazila prázdná šablona, kterou budeme upravovat. Začneme s titulkem webu, nyní je tam „My site“ a pod tím popis. Jednoduše na něj kliknu a přepíšu ho.

9

Krok 10: Titulek se změní okamžitě, nic těžkého.

10

Krok 11: Nyní změníme odkazy na soc. sítě, které jsou v pravém horním rohu. Když je rozklikněte, tak tam můžete vložit svůj Facebook, Twitter aj., a tím web propojit. Já to propojovat nechci, takže jednotlivé volby zruším křížkem. Udělejte to, jinak se vám budou zobrazovat i pokud budou prázdné.

11

Krok 12: Jako následující krok je potřeba změnit kategorie webu (stránky). V základu jsou tam 3 přednastavené, ale my je chceme podle sebe, takže jdeme do sekce „Pages“.

12

Krok 13: Zde si lze pojmenovat jednotlivé stránky podle sebe. Změnil jsem název úvodu a pak také vzhled stránky, který je hned níže, jelikož chci velký náhledový obrázek.

13

Krok 14: Stejným způsobem si po levé straně vyberu i ostatní stránky a přejmenuji je.

14

Krok 15: Chci udělat ještě stránku s kontaktem, ale tu už tu nemám, takže kliknu na „Add page“ a nyní se nabízí možnost výběru mezi standardní stránkou, stránkou na novinky (blog), stránkou e-shopu a odkazem ven. Já chci, aby sekce „Kontakt“ odkazovala na jiný web, tak jsem zvolil „External link“.

15

Krok 16: Nyní jednoduše pojmenuji stránku s kontaktem a do okénka pod ním vložím URL, na kterou chci, aby se odkazovalo.

16

Krok 17: Pořadí jednotlivých stran webu lze měnit tak, že je chytnete (drag and drop) a posunete je tam, kde je chcete mít. Až to bude hotové, tak klikneme na „Save & Edit“.

17

Krok 18: Nyní se nám v editoru zobrazil opět samotný web. Rád bych změnil úvodní obrázek, proto na něj najedeme myší a klikneme na „Edit image“.

18

Krok 19: Obrázek můžeme zvolit z URL nebo ho nahrát z počítače, já ho chci z počítače, proto volím „Upload a photo from your computer“.

19

Krok 20: Následně lze obrázek vybrat z počítače, po výběru na obrázek dvakrát klikneme.

20

Krok 21: Následně se vám náhledový obrázek zobrazí v malém editoru, můžete ho posouvat, roztahovat, vložit na něj text, nebo na něj aplikovat různé efekty. Já jsem ho jen roztáhl, následně se klikne vpravo dole na „Ok“ a následně vpravo nahoře na „Save“.

21

Krok 22: Obrázek se nám ihned uložil a zobrazuje se tak, jak jsme ho nastavili. Pokud chcete, můžete své změny publikovat.

22

Krok 23: Nyní se již pustíme do tvorby obsahu, nahoře si vyberte, jakou stanu chcete upravovat a následně sjeďte trochu níže na plochu, kam budeme vkládat jednotlivé prvky. Prvky máte po levé straně. Vkládání je snadné, opět je zde funkce drag and drop, takže jen uchopíte prvek a přetáhnete ho vpravo.

23-pos

Krok 24: Já jsem začal přetažením titulku, textu a obrázku.

24

Krok 25: Vložené prvky nyní budeme upravovat, na prvek textu stačí kliknout a psát. Nad textem se zobrazí i nastavení jeho velikosti, barvy aj.

25

Krok 26: Prvky lze posouvat i po vložení, já jsem posunul obrázek vedle textu. Úpravy si ukládejte a to tak, že opět kliknete na „Publish“.

26

Krok 27: Před publikací to po vás bude vyžadovat verifikaci, ta bývá nejčastěji opsáním třímístného čísla, udělejte to a potvrďte oranžovým tlačítkem.

27

Krok 28: Web je publikován. Můžete se na něj již nyní podívat kliknutím na zobrazené URL webu. Zatím je to ovšem zbytečné, stačí, když to učiníte na konci všech úprav.

28

Krok 29: Nyní si upravte zbytek stránek, opět stejným způsobem, přetáhněte prvky, upravte je a publikujte.

29

Krok 30: Nyní si ještě upravím sekci „Galerie“. Není nutná, ale já jí tam chci a chci, aby v ní byla pěkná slideshow obrázků. Proto jdu na stránku galerie v horním menu a do obsahové části přetáhnu ikonku s prvkem „Slideshow“.

30

Krok 31: Zvolit si můžeme mezi různými typy slideshow, mě se líbí druhý typ, kliknu na něj a potvrdím ho.

31

Krok 32: Následně si zvolíme obrázky, jaké do slideshow chceme a opět výběr potvrdíme.

32

Krok 33: Zvolené obrázky se okamžité začnou zobrazovat. Jen dejte pozor, aby byly všechny obrázky zhruba stejně velké, esteticky to vypadá mnohem lépe. Změny opět uložíme přes „Publish“.

33

Krok 34: Ještě nekončíme, jděte do sekce „Setting“, která je nad menu.

34

Krok 35: Po levé straně vyberte volbu „General“ a zkontrolujte, jestli je titulek zobrazený správně. Jedná se o zahraniční platformu, proto je potřeba to zkontrolovat, diakritika se totiž někdy napoprvé změní na jiné znaky. Pokud je vše ok, klikněte na „Publish“.

35

Krok 37: Vše je dokončeno, nyní si najeďte  na url webu a můžete se pokochat svým výtvorem.

36

Ukázali jsme si jen základní vytvoření, Weebly je úžasný nástroj, který nabízí velké množství možností. Určitě je vhodné si různé funkce vyzkoušet, jelikož samotnou praxí se v tomto rozhraní naučíte nejlépe pracovat. Web si můžete v nastavení kdykoliv převést na samostatnou doménu, podle aktuálního ceníku.  Pokud si tvoříte web poprvé, weebly je pro tvorbu jednou nejlepších free platforem.